آدرس پست الکترونيک [email protected]

چهارشنبه، 19 مرداد ماه 1401 = 10-08 2022

دیپلمات سابق: متن توافق برجام، آش کشک خاله است

متن توافق برجام اروپا مصداق همان ضرب المثل آش کشک خاله است و ایران باید بپذیرد یا نپذیرد

سایت داخلی نامه نیوز نوشت: مذاکره دوباره به حالتی در هم پیچیده و مبهم رسیده است. کارشناسان و تحلیلگران داخلی البته امید چندانی به احیای این توافق ندارند. مثلا جلال ساداتیان، تحلیلگر مسائل بین‌المللی که می گوید: اروپایی‌ها به اینکه برجام احیا شود، نیاز دارند. آمریکا نیز قدری ناز می‌کند تا امتیازات بیشتری را بگیرد. ایران نیز متقابلا به لحاظ شرایطی که در آن قرار دارد و نیازی به توضیح و تفسیر آن نیست، نیاز به احیای برجام دارد.

این کارشناس مسائل بین‌المللی ادامه داد: حوصله اروپایی‌ها تقریبا سر رفته است. به همین خاطر آنها در همین آخرین ابتکاری که مطرح شده به اینکه روسیه و چین اظهارنظر نکنند و اروپایی‌ها نیز کشور به کشور موضع نگیرند و نماینده اتحادیه اروپا میانجیگری کند، رسیده‌اند تا توافق حاصل شود لذا متنی تهیه شده که مصداق همان ضرب المثل آش کشک خاله است و ایران باید بپذیرد یا نپذیرد.

وی درباره عواقب پذیرش یا عدم پذیرش پیشنهادات اخیر اروپا نیز گفت: اگر ایران این ابتکار را بپذیرد که آنچه گفته شد، اتفاق خواهد افتاد یعنی بخشی از تحریم‌ها که شامل فروش نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی ایران است از تحریم خارج خواهد شد. اما اگر نپذیرد، حرف از درگیری‌های نظامی است که البته به نظر نمی‌رسد اکنون شرایط آن در منطقه مهیا باشد.
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: