آدرس پست الکترونيک [email protected]

چهارشنبه، 30 شهریور ماه 1401 = 21-09 2022

ایران؛ چراغ سبز آمریکا برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد صدور برخی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران ممکن است و این کار نیاز به مجوز ندارد.

به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری رویترز با این حساب احتمالا ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران نیاز به درخواست مجوز ندارد.

ماسک روز دوشنبه در پاسخ به پرسش عرفان کسرایی، همکار بخشی فارسی دویچه‌وله درباره امکان فنی ارائه خدمات استارلینک در داخل ایران در یک پیام توئیتری نوشت: «استارلینک در این زمینه خواستار معافیت از تحریم‌های [آمریکا علیه] ایران خواهد شد.»

اینترنت ماهواره‌ای و تجربه اوکراین

پرسش همکار دویچه‌وله با توجه به اختلال و قطع گسترده اینترنت در ایران پس از شدت گرفتن اعتراض‌ها به کشته شدن مهسا امینی، شهروند ۲۲ ساله کرد ایرانی که همچنان ادامه دارد مطرح شده بود.

اندکی پس از شروع تجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین که ۲۴ فوریه امسال آغاز شد، و در پی بروز اختلال در اینترنت، ایلان ماسک به درخواست معاون نخست‌وزیر اوکراین پاسخ مثبت داد و سرویس استارلینک را در این کشور فعال کرد.

اسپیس‌ایکس نزدیک به ۲ هزار ماهواره را در شبکه‌ای به نام استارلینک به مدار زمین پرتاب کرده است. سیستم اینترنتی شرکت اسپیس‌‌ایکس به کابل‌های فیبر نوری نیاز ندارد و هدف از این پروژه فراهم کردن امکان دسترسی آزاد بخش بزرگی از مردم جهان به خدمات اینترنت است.

چراغ ‌سبز آمریکا

رویترز به نقل از بیانیه یکی از سخنگویان وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید بر پایه یک مجوز کلی که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارت‌خانه (OFAC) پیشتر صادر کرده صدور برخی سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و خدمات اینترنتی، از جمله برخی پایانه‌های ماهواره‌ای به ایران امکان‌پذیر است.

در این بیانیه تاکید شده اگر این مجوز زمینه ارائه برخی خدمات و تجهیزات برای پشتیبانی از آزادی اینترنت در ایران را فراهم نکند، دفتر "اوفک" از درخواست برای صدور مجوزهای اختصاصی استقبال می‌کند.

به این ترتیب دولت آمریکا به طور اصولی برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای در ایران چراغ سبز نشان داده اما هنوز مشخص نیست که این کار چه زمانی می‌تواند عملی شود.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: