آدرس پست الکترونيک [email protected]









پنجشنبه، 31 شهریور ماه 1401 = 22-09 2022

افزایش آمار کشته‌ شدگان به بیش از ۳۰ نفر، اختلال در اینترنت

مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر ایران، با اشاره به رویدادهای جاری این کشور در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته است که شاید شاهد شروع یک تغییر بزرگ در ایران هستیم. او از تجمع‌های اعتراضی مردم ایران پس از مرگ مهسا امینی به عنوان اعتراض های ملی یاد کرده و افزوده است که هرگز مردم ایران را چنین خشمگین ندیده بود.

محمود امیری مقدم سپس افزوده است : به نظر می رسد که دیگر مردم نمی ترسند و مرگ مهسا (ژینا) امینی آخرین قطره‌ای است که کاسۀ صبر آنان را لبریز کرد و به اعتراض‌های امروز منجر شد و این اعتراض‌ها ای بسا شروع یک تغییر بزرگ در ایران باشد.

مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر ایران گفته است که در این بین نگران‌کننده واکنش مقامات جمهوری اسلامی است مگر آن که جامعۀ بین‌المللی صریحاً حمایت خود را از مطالبات مردم ایران که خواستار یک زندگی عادی هستند، اعلام کند.

به گزارش رادیو فرانسه، محمود امیری‌مقدم در پایان گفته است : هیچ دیکتاتوری تا ابد در قدرت نمی‌ماند و این شامل رژیم اسلامی ایران نیز می شود. او از جامعۀ بین المللی خواسته است که با حمایت از مطالبات مردم ایران به گذار مسالمت آمیز این کشور به دموکراسی یاری برساند.

افزایش آمار کشته‌شدگان به بیش از ۳۰ نفر همزمان با اختلال در اینترنت

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱: اعتراضات سراسری مردم ایران در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی ادامه دارد. تا کنون کشته شدن دست‌کم ۳۱ شهروند به ثبت رسیده است. همچنین گزارش‌های بسیاری از بازداشت گسترده معترضان و فعالان مدنی منتشر شده است.

سازمان حقوق بشر ایران، مصرانه از جامعه جهانی می‌خواهد که نسبت به این شرایط واکنش نشان داده و مانع کشتار گسترده مردم ایران شوند. محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، گفت: «مردم ایران برای رسیدن به حقوق بنیادین و کرامت انسانی، که بیش از چهار دهه توسط رهبران جمهوری اسلامی از آنها سلب شده، به خیابان‌ها آمده‌اند و حکومت با گلوله به اعتراض مسالمت آمیز آنها پاسخ می‌دهد. محکومیت و ابراز نگرانی از سوی جامعه جهانی دیگر کافی نیست. جامعه جهانی و همه انسان‌هایی که به حقوق بشر پایبندند باید اکنون از مطالبات مردم ایران حمایت کنند.»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، اعتراضات سراسری مردم ایران به قتل مهسا (ژینا) امینی درحالی وارد ششمین روز خود می‌شود که تاکنون کشته شدن دست‌کم ۳۱ معترض به ثبت رسیده است. همچنین تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، از جراحات شدید بسیاری از معترضان حکایت دارد.

اعتراضات تا کنون در بیش از سی شهر بزرگ و کوچک از جمله تهران، مشهد، تبریز، بندرعباس، کرمانشاه، همدان، سنندج و بسیاری شهرهای دیگر شکل گرفته است. تاکنون دو کشته در دیواندره، یک کشته در سقز، یک کشته در دهگلان، یک کشته در مهاباد، یک کشته در ارومیه، یک کشته در کرج، یک کشته در پیرانشهر، یک کشته در کرمانشاه، یک کشته در اشنویه، یک کشته در قوچان، یک کشته در تبریز، شش کشته در بابل، یک کشته در بندرانزلی، یازده کشته در آمل و یک کشته در ایلام به ثبت رسیده است.

یک منبع محلی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «درطی درگیری‌های دیشب در آمل، ۱۱ معترض به ضرب گلوله مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند. همچنین حدود ۶۰ مرد و ۶ زن بازداشت و به زندان آمل منتقل شده‌اند. اعتراضات آمل از ساعت ۷ شب تا پاسی از شب در اطراف میدان ۱۷ شهریور ادامه داشت.»

همچنین یک منبع محلی در تهران به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «تا دیشب ۷۰ زن بازداشت شده در اعتراضات را به زندان قرچک ورامین منتقل کردند. از ساعت یک صبح به بعد هم، حدود یک‌صد نفر از زنان بازداشت شده را به این زندان منتقل کردند. این صد نفر را بعد از دو روز بازداشت به زندان قرچک منتقل کردند و همه ایشان در بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند و دست و پای برخی نیز شکسته است.»

از شب گذشته، محدودیت‌های شدید اینترنتی در تمام ایران اعمال شده، از جمله دسترسی به اینستاگرام و واتس آپ که معترضان از طریق آنها اطلاع رسانی می‌کردند، مسدود شده است.

ازسوی دیگر به گزارش نت بلاکس، ایران تحت شدید ترین محدودیت های اینترنتی از نوامبر ٢٠١٩ تاکنون قرار دارد. محدود کردن اینترنت در ایران می‌تواند مقدمه سرکوب خشونت‌بار معترضات باشد. آخرین باری که در نوامبر ۲۰۱۹ اینترنت ایران در سطح گسترده‌ای قطع شد، صدها نفر (براساس برخی گزارشات ۱۵۰۰ نفر) از معترضان به شکل بی‌رحمانه‌ای به قتل رسیدند.

مهسا (ژینا) امینی، جوان ۲۲ ساله که همراه با خانواده‌ برای دیدار با خویشاوندانش از سقز به تهران سفر کرده بود، روز ۲۲ شهریور به دست ماموران گشت ارشاد بازداشت شد. او اندکی بعد در بازداشتگاه بیهوش شد و به کما رفت.

گزارش شاهدان عینی و کاربران شبکه‌های اجتماعی حاکی از ضرب و جرح او در خودروی گشت ارشاد و درون بازداشتگاه است.




ایران فردا September 22, 2022 06:20 PM

نصرت بالرعب ٫ احق ها این سخننان ابلهانه شما فرقه تبهکار تعلق به هزار چهارصد سال پیش است ٫ شما فاشیست های شیعه در قصر ها با ثروت ملت ایران زندگی میکننید ولی فکر و اندیشه غار نشینان را دارید
تا دیر نشده دلار های مستکبرین را در چمدان جاسازی کنید و زیر لحاف حسن خسروالهه و یا پوتین جنایتکار بخزید

گزارش یا اعتراض به این نظر


غضنفر September 22, 2022 06:23 PM

سیل عظیم مردم لازمه برای پاک کردن کثافتی مثل این رژیم فاشیستی شیعی که صد البته افرادی هم در این بین نیازه فدایی بشن تا با جاودانی شدن نامشون، بر این رژیم ضحاک گونه ی اسلامی فایق بش

گزارش یا اعتراض به این نظر


بهرام September 22, 2022 10:06 PM

دوستان عزیز که در خانه ها هستند به این انقلاب بپیوندید که اگر از 85 میلیون ایرانی ده درصد به مردم بپیوندند کار رژیم یک شبه تمام است و تنها راه هم همین است که یک شبه کار را تمام کنیم
اگر در هر شهری مردم به خیابانهای سر کوچه خودشان هم تجمع کنند رژیم قدرت کنترل چندین میلیون خیابان را در کل ایران ندارد
در حالی که دلیران و جوانان رشید همزمان میتوانند به مراکز قدرت حمله ور شده و کار را یکسره کنند ولی باید بزرگسالان هم به سر خیابانها خود را برسانند و تجمع کنند تا نیروهای سرکوبگر نظام خامنه ای را گیج کنند و به جوانان اجازه دهند تا کارشان را انجام دهند
در صورت شکست این انقلاب خونین دستکم یک صندلی جلوی هر خانه بگزاریم و رویش بشنیم و با همسایه ها در این مورد صحبت کنیم که حضور در خیابانها را حفظ کنیم چون نمیشود بی تفاوت از کنار این کشتار عبور کرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: