آدرس پست الکترونيک [email protected]

سه شنبه، 3 آبان ماه 1401 = 25-10 2022

سخنگوی قوه قضائیه مدعی شد هیچ بازداشتی زیر ۱۸ سال نداریم

سخنگوی قوه قضائیه روز سه‌شنبه سوم آبان در یک نشست خبری مدعی شد که در حال حاضر هیچ کدام از افراد بازداشت‌شده زیر ۱۸ سال نیستند.

مسعود ستایشی اظهار داشت: «افراد زیر ۱۸ سال همگی تعیین تکلیف شده‌اند و اگر پرونده‌ای برای آن‌ها تشکیل شده باشد در روند رسیدگی قرار می‌گیرد اما کسی از آن‌ها الان در بازداشت نیست».

این ادعا در حالی است که نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد از بازداشت صدها کودک در جریان اعتراضات کنونی در ایران و نقض حقوق آن‌ها خبر داده‌اند. کمیته یادشده همچنین اعلام کرده که دست‌کم ۲۳ کودک از جمله یک پسر ۱۱ ساله به‌دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

در این میان اظهارات وزیر آموزش و پرورش ایران مبنی بر انتقال دانش‌آموزان بازداشتی به «مراکز اصلاح و تربیت» موجی از نگرانی‌ها را برانگیخته است.

سخنگوی قوه قضائیه بدون اشاره به تعداد افراد بازداشت‌شده گفت: «غربال‌گری و تفکیک کسانی که مرتکب جرم شده‌اند ادامه دارد و کسانی که مرتکب قتل و تعرض به حقوق مردم شده باشند به اشد مجازات خواهند رسید».

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان حقوق بشری هرانا تاکنون دستکم ۱۳ هزار نفر از زمان آغاز اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، مقامات جمهوری اسلامی همانند سال‌های گذشته اعتراضات گسترده اخیر را که همچنان ادامه دارد به کشورهای خارجی و عوامل داخلی آن‌ها نسبت می‌دهند.

تاکنون چندین نفر از شهروندان فرانسه، آلمان، لهستان، ایتالیا، هلند و سوئد نیز به اتهام «شرکت در تظاهرات یا برقراری ارتباط با فعالان مدنی» بازداشت شده‌اند.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: