آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 22 دی ماه 1401 = 12-01 2023

اطلاعیه خانه سینما در باره دادگاه بازیگر سینما تحت فشار و تهدید

کانون فیلم‌سازان مستقل خبر داد که کتایون ریاحی در دادگاهی که چهارشنبه به صورت ناگهانی و با تغییر تاریخ برگزار شد، در مقابل چند دوربین خبری و زیر فشار برای عذرخواهی از مقامات حکومتی مجبور به اعتراف اجباری شد و به دلیل فشار از حال رفت و با آمبولانس از دادگاه به بیمارستان انتقال یافت.

صداوسیما با تایید انتقال این بازیگر سینما از دادگاه با آمبولانس گزارش داد که نماینده دادستان در دادگاه اتهامات او را «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی» و «تشویق به فساد» عنوان کرده است.

در همین حال ثریا ریاحی‌راد، شاعر، در صفحه اینستاگرامش نوشت با وجود اطلاع قبلی به خانه سینما، کسی از ریاحی در دادگاه دفاع نکرد و او در پی فشار و تهدیدها، با آمبولانس از دادگاه خارج شد.

این در حالیست که کمیته حقوقی و قضایی خانه سینما در پی مطالب مطرح شده درباره دادگاه کتایون ریاحی از هنرمندان سینما و مطلب مطرح شده در زمینه غیاب نماینده خانه سینما و جزییات این اتفاق، توضیحاتی ارایه کرد.

به گزارش ایسنا، متن توضیحات کمیته حمایت حقوقی و قضایی خانه سینما بدین شرح است: «مطلع شدیم که روز ۲۱ دی ماه جلسه رسیدگی به اتهامات انتسابی به سرکار خانم کتایون ریاحی بوده است؛ اگرچه این کمیته رسما از تاریخ جلسه مطلع نبوده است ولی لازم به توضیح است خانه سینما مدت‌ها پیش از مقامات قضایی درخواست حضور یک نماینده در جلسات محاکمه اعضا خود را داشته که هنوز مورد موافقت قرار نگرفته است.

بنا به اظهار سرکار خانم کتایون ریاحی، جلسه رسیدگی با حضور دوربین فیلمبرداری بوده که پس از قرائت اتهامات، ایشان دچار افت شدید فشار خون شده و توسط اورژانس سریعا به مرکز درمانی منتقل شده‌اند، و جلسه رسیدگی با حضور وکلای ایشان ادامه یافته است.

کمیته حمایت حقوقی و قضایی خانه سینما اطمینان یافته که حال عمومی ایشان بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده اند.

لازم به ذکر است کمیته مذکور به صورت روزانه فهرست هنرمندان نیازمند حمایت حقوقی و قضایی را بروزرسانی کرده و در جلسات با مقامات قضایی در خصوص تک تک این افراد گفتگو و رفع اتهام و برائت ایشان را مطالبه می‌کند.

آخرین جلسه در این خصوص اوایل هفته جاری و با یکی از مقامات عالی رتبه قوه قضائیه برگزار شد و امروز نیز کمیته حمایت حقوقی خانه سینما پیگیر ۲ پرونده دیگر بوده است.

این کمیته وظیفه ذاتی و صنفی خود می‌داند تا رفع اتهام و اعاده حیثیت از همه سینماگران از جمله سرکار خانم کتایون ریاحی فعالیت خود را با درخواست سینماگران و نظر وکلایشان انجام دهد و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: