آدرس پست الکترونيک [email protected]

چهارشنبه، 24 اسفند ماه 1401 = 15-03 2023

سخنرانی شیرین عبادی با منشور مهسا در جمع رهبران اتحادیه اروپا

شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه نوبل و از چهره‌های شاخص اپوزیسیون ایران امروز در یک سخنرانی در صحن پارلمان اروپا تأکید کرد که جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست و باید برود. در این جلسه اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز حضور داشتند.

به گزارش رادیو فردا، خانم عبادی در این سخنرانی گفت: «خواسته مردم این است که رژیم [جمهوری اسلامی] تغییر کند، چرا که این رژیم قابل اصلاح نیست. با قانون اساسی فعلی هیچ نوع اصلاحاتی ممکن نیست.»

خانم عبادی که از اولین امضاکنندگان منشور مهسا نیز هست، سخنرانی خود را که بسیار مورد توجه و تشویق قرار گرفت با اشاره به مهسا امینی آغاز کرد که مرگش در بازداشت گشت ارشاد، جرقه اعتراضاتی را زد که پس از شش ماه هم‌چنان ادامه دارد.

خانم عبادی با اشاره به سرکوب خشن اعتراضاتی که در ایران هنوز ادامه دارد، گفت:‌ «تعداد زیادی از معترضان در ایران کشته شدند و حکومت هنوز آماری منتشر نکرده است و ما فقط از طریق خانواده درباره آنان اطلاعات گرفته‌ایم که بر اساس آن حداقل ۵۵۰ نفر کشته شده‌اند.»

هنگامی که شیرین عبادی در سخنرانی خود به شعار اصلی معترضان در شش ماه گذشته یعنی «زن، زندگی، آزادی» اشاره کرد، همه حضار در جلسه عمومی پارلمان اروپا کف زدند.

شیرین عبادی همچنین خطاب به نمایندگان پارلمان اروپا گفت: لطفا در کتاب‌های تاریخ بنویسید که حکومت با گاز شیمیایی دانش‌آموزان را مسموم کرده است.

او یادآوری کرد مقام‌های جمهوری اسلامی این اقدام را به «دشمن خارجی» نسبت می‌دهند و از بازداشت افرادی در این باره خبر داده‌اند اما مسمومیت‌ها ادامه یافته است و این نشان می‌دهد آنان مقصر مسموم سازی دانش‌آموزان نبودند.

خانم عبادی در پایان سخنرانی خود گفت: برقرار شدن دموکراسی در ایران باعث صلح و ثبات منطقه خواهد شد و بی‌تردید بدون تغییر رژیم در ایران به اوکراین هم نمی‌توان کمک کرد.

در این جلسه اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز حضور داشتند. خانم فون درلاین با تشکر و تقدیر از خانم عبادی و اشاره به سابقه کار و فعالیت سیاسی او در داخل ایران گفت: «امروز تمام دنیا از زنان ایران انگشت به دهان مانده است.»

او ادامه داد: «آنها [زنان ایران] نه تنها آزادی انتخاب پوشاندن یا نپوشاندن موی خود را می‌خواهند،‌ بلکه خواستار رهایی از ترس و خشونت و آزادی کار و تحصیل و عشق ورزیدن بدون اجازه گرفتن از دیگری‌اند.»

خانم فون درلاین تأکید کرد: «مبارزه و شهامت زنان ایران الهام‌بخش تمام زنان در سراسر دنیاست.»
بهرام March 15, 2023 11:39 PM

سخنرانی شیرین عبادی در پارلمان اروپا بسیار سنجیده و عالی بود و او همه ناگفته ها را گفت اکنون باید دید که اروپایی ها با این سخنان چه میکنند

همچنین آزادی سپیده قلیان استوره مقاومت جنبش زنان ایران را به همه مردم ایران تبریک میگوییم سپیده از رهبران شجاع جنبش زنان و جریان هفت تپه از زندان آزاد شد که امیدواریم به حرکت انقلابی مردم ایران کمک شایانی کند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: