آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 25 اسفند ماه 1401 = 16-03 2023

فیلم؛ بوی فقر در شب عید نوروز در حاکمیت سیاه جمهوری اسلامی

مرتضی افقه استاد اقتصاد دانشگاه در یادداشتی با عنوان «بوی فقر در شب عید» در روزنامه اعتماد نوشت: وضعیت اقتصادی مردم این روزها به هیچ‌وجه مناسب نیست و قدرت خرید اقشار مختلف به‌ شدت پایین آمده است. ردپای کاهش قدرت خرید مردم را به‌عینه می‌توان در بازارهای شب عید مشاهده کرد. بازارهای راکد و بدون مشتری و کسبه دلخور و گلایه‌مند از شرایط اقتصادی بهترین دلیل برای کاهش قدرت خرید مردم است. حتی آن دسته از شهروندانی که آهی در بساط دارند و پولی برای خرج کردن، ترجیح می‌دهند به دلیل مشخص نبودن دورنمای آینده پول خود را در بازارهای سوداگرانه، مانند بازار ارز و طلا و... سرمایه‌گذاری کنند.

در ظاهر دولت این تصمیم را گرفت تا کسری بودجه خود را جبران کند اما نه ‌تنها کسری بودجه دولت تامین نشد بلکه سفره‌های مردم خالی‌تر شدند. مشکلات با جهان خارج و ناآرامی‌هایی که در اواخر تابستان و پاییز امسال رخ دادند، ثبات را از اتمسفر اقتصاد برد و مشکلات را بیشتر کرد. طبیعی است در شرایطی که کشور با ناآرامی‌های مستمر مواجه باشد، نمی‌توان توقع رونق و بهبود شاخص‌های اقتصادی را داشت.

مشخص است که این وضعیت باعث نزول شاخص‌ها می‌شود و قدرت خرید مردم را محدودتر می‌کند. در واکنش به این چالش‌ها، دولت امسال برای کسری بودجه‌اش مالیات را افزایش داد اما حقوق‌ها متناسب با تورم بالا نرفتند. این تصمیمات دولت از دو طریق مردم را فقیرتر کرد و مشکلات را افزون کرد. مجموعه این عوامل باعث شد تا مردم از حداقل‌های لازم برای ایام شادی خود هم بهره‌مند نباشند. یکی از این روزهای کلیدی شب عید است که همه می‌بینیم مردم اوضاع چندان مناسبی در آن ندارند. (فیلم زیر)


www.youtube.com/watch?v=YntKXnYaQBE

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADTranslate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: