آدرس پست الکترونيک [email protected]

آدينه، 5 خرداد ماه 1402 = 26-05 2023

سود نجومی فیلترینگ در ایران؛ هم از توبره می‌خوره هم از آخور!

آخوندها از قدیم در فرهنگ کوچه و بازار مردم ایران به «دوگانه» خوری معروف بوده‌اند. «دوگانه» خوری معادل همانی است که مردم می‌گویند: فلانی هم از «توبره» می‌خوره هم از «آخور»، ضرب‌المثلی که ناشی از تشبیه گروهی از انسان‌ها به یکی از چارپایان اهلی است و در بطن خود توصیفی است مرکب از بیان نوعی «شارلاتان بازی» درآوردن افراد سودجو و تحقیری که در آن به‌روشنی به‌چشم می‌خورد.

آخوندها در میان دهها و صدها مورد اقداماتی از این دست، اکنون به متخصصان برجسته و بی‌همتای خوردن همزمان هم از «آخور» و هم از «توبره» تبدیل شده‌اند، یک نمونه را از خلال یک گزارش رسانه‌های داخلی می‌توان دید.

روزنامه "اقتصاد پویا" در باره سودهای ناشی از فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در ایران نوشت: هشت ماه پس از اعمال فیلترینگ در ایران، اولاً بازار فیلترینگ رونق فراوانی یافته و ثانیا مردم را هم به زحمت و پرداخت هزینه فیلترشکن ناگزیر کرده است. همان فیلترینگی که مسئولین در این مملکت راه انداخته‌اند.

این روزنامه نوشت: تراکنش فروش فیلترشکن های پولی از ماهانه ۵۰میلیارد تومان در سال۹۷ اکنون به عدد ماهانه ۵۰۰میلیارد تومان رسیده است. دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی در دانشگاه شاهد هم در خصوص هزینه فیلترینگ و دور زده شدن این فیلترینگ از هزینه ۲۰۰ میلیاردی برای فیلترینگ هوشمند خبر داد و گفت این طرح با عوض شدن الگوی کد اینستاگرام دور زده شد و تمام این هزینه‌ها از بین رفت.

از سوی دیگر محمد فاضلی، جامعه‌شناس گفته است: آقای مؤمن نسب (دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی) می گویند ۲۰۰میلیارد تومان بابت فیلترینگ هوشمند اینستاگرام هزینه شد که از بین رفت! پس فیلترینگ از وی.پی.ان گرفته تا هوشمندش، درآمدزایی خوبی دارد!

کاش فهرست هزینه‌های این دویست میلیارد تومان منتشر شود که واقعاً برای چه کاری هزینه شده است؟ بله واقعاً این ۲۰۰میلیارد تومان کجا و به جیب کدام نهاد حکومتی سرازیر شده است؟ و حاصل هزار درصد افزایش درآمد فیلترینگ از سال۹۷ تاکنون را چه کسانی خورده و می‌خورند!؟

Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: