آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 18 خرداد ماه 1402 = 08-06 2023

هشدار تونی بلر: طرح پوتین و سپاه برای سرکوب مردم ایران

رژیم خامنه ای خود را برای رویارویی با موج تازه‌ای از تظاهرات‌های توده‌ای آماده کرده و به زودی وارد مرحلۀ دوم سرکوب خواهد شد و بعید نیست که این بار موج سرکوب‌ها بسیار، بسیار خشونت‌بارتر از گذشته باشد. مناسبات میان جمهوری اسلامی و روسیه چنان تعمیق یافته که پوتین می‌تواند در حمایت از حکومت ایران برای سرکوب معترضان این کشور مزدوران واگنر را به ایران گسیل دارد...

به گزارش رادیو فرانسه، مدیر تحقیق دربارۀ ایران در بنیاد تونی بلر در گفتگو با هفته‌نامۀ فرانسوی "اکسپرس" در خصوص سلطۀ فزایندۀ سپاه پاسداران بر ارکان قدرت در ایران و نزدیکی آن با رژیم پوتین در روسیه ابراز نگرانی کرده است.

کسرا اعرابی از اعتراض‌هایی که پس از کشته شدن مهسا امینی در ایران آغاز شده به عنوان جزئی از خیزش‌های اجتماعی یاد کرده که هدف شان، از دی ماه ٩٦ تاکنون، سرنگون کردن جمهوری اسلامی ایران بوده است. به گفتۀ کسرا اعرابی مردم ایران پی برده‌اند که رژیم تمامیت‌گرای اسلامی غیرقابل اصلاح است و باید آن را تغییر داد.

اعرابی این خیزش ها را بی سابقه خوانده همانطور که شدت سرکوب آنها را نیز از سوی رژیم اسلامی بی سابقه توصیف کرده است. او گفته است که در نتیجۀ این سرکوب‌ها، خیزش اعتراضی اکنون به نافرمانی مدنی تغییر شکل یافته است. اعرابی همچنین ابراز اطمینان کرده که رژیم اسلامی ایران خود را برای رویارویی با موج تازه‌ای از تظاهرات‌های توده‌ای آماده کرده است.

کارشناس مسائل ایران و سپاه پاسداران با اشاره به برخی اظهارات دربارۀ افزایش بهای گاز و بنزین و کاهش همزمان یارانه‌ها از وقوع چرخشی تازه در اعتراض‌های اجتماعی ایران نیز خبر داده است.

مدیر تحقیق در بنیاد تونی بلر سلطۀ بیش از پیش اعضا و فرماندهان سپاه پاسداران بر نهادهای قدرت و تصمیم‌گیری در ایران را نوعی هماهنگی درونی مهمترین بازوی سرکوب نظام اسلامی ایران در برابر موج‌های اعتراض‌های آتی دانسته است. او گفته است که رژیم اسلامی به زودی وارد مرحلۀ دوم سرکوب خواهد شد و بعید نیست که این بار موج سرکوب‌ها بسیار، بسیار خشونت‌بار باشد.

کارشناس مسائل ایران سپس از جامعۀ بین‌المللی خواسته است که برای جلوگیری از تکرار حمام خون در خیابان‌های ایران دستگاه سرکوب رژیم اسلامی، یعنی سپاه پاسداران، را بیشتر آماج سیاست‌ها و تدابیر خود قرار بدهد.

او جمهوری اسلامی ایران را همانند رژیم پوتین، یک رژیم مرکب از الیگارش‌های تا مغز استخوان فاسد توصیف کرده و افزوده است که کشورهای غربی باید با الیگارش‌های ایران به همان نحوی رفتار کنند که با الیگارش‌های روس رفتار کرده‌اند. یعنی باید الیگارش‌ها و مقامات رژیم اسلامی را شناسایی و تحریم و از سفر آنان به کشورهای غربی جلوگیری کنند و آنان را از تابعیت دوم شان محروم سازند. و بالاخره به گفتۀ کسرا اعرابی باید حساب‌های بانکی همۀ آنان مسدود شود.

کسرا اعرابی در ادامه همچنین خواستار بسته شدن مراکز آموزش ایدئولوژیک رژیم ایران در اروپا شده که به گفتۀ او اغلب به دانشگاه "المصطفی" وابسته‌اند و در بیش از پنجاه کشور جهان شعبه دارند. به گفتۀ اعرابی نه فقط باید این مراکز را که وابسته به علی خامنه‌ای هستند تعطیل کرد، بلکه باید کارکنان آنان نیز از کشورهای اروپایی اخراج شوند.

کسرا اعرابی در ادامه قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی را مفید خوانده و افزوده است که تحریم‌های جاری مانع از اشاعۀ تبلیغات اسلامی سپاه پاسداران در اروپا نمی‌شود. او همچنین گفته است که سپاه پاسداران یک ارتش دولتی نیست، یک گروه شبه نظامی اسلامگرا نظیر داعش و القاعده است که به سان آنها نیز عمل می‌کند. شیوۀ عمل سپاه پاسداران، به گفتۀ کسرا اعرابی، تروریسم و گروگانگیری است.

اعرابی در جای دیگری از سخنانش از نزدیکی و همکاری فزایندۀ سپاه پاسداران و گروه مزدور "واگنر" ابراز نگرانی کرده و گفته است که تنفر از غرب نقطۀ مشترک سپاه پاسداران و گروه واگنر است. او سپس افزوده است که نزدیکی فزایندۀ پوتین، از یک طرف، و علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران، از طرف دیگر، مسیر همکاری گروه "واگنر" و سپاه پاسداران را چه در زمینۀ اطلاعاتی و چه در زمینۀ عملیات مشترک علیه کشورهای غربی در آفریقا هموار می‌سازد.

به گفتۀ پژوهشگر ایرانی-انگلیسی، مناسبات راهبردی مسکو و تهران به پوتین امکان می‌دهد تا به شبکه‌های تروریستی سپاه پاسداران دسترسی بیابد. به این ترتیب، کرملین می‌تواند غرب را آماج حمله قرار بدهد بی آنکه مسئولیت آن را بپذیرد، یعنی دقیقاً همان کاری را بکند که جمهوری اسلامی در خاورمیانه انجام می دهد، یعنی از طریق گروه‌های شبه نظامی خود علیه غرب و دیگران به اقدام نظامی مبادرت می‌کند، بی آنکه مسئولیت آن را بپذیرد. کسرا اعرابی بعید ندانسته که این شیوه در منطقۀ ساحل به اجرا گذاشته شود.

او گفته است که هم‌اکنون روسیه فن‌آوری‌های ماهواره‌ای را در اختیار ایران قرار می‌دهد و دو کشور برای دور زدن تحریم‌های غرب با یکدیگر به طور هماهنگ عمل می‌کنند. در واقع، به گفتۀ اعرابی، جمهوری اسلامی اکنون به جلیقۀ نجات اقتصاد روسیه بدل شده و همین به تنهایی گویای وضعیت ورشکستۀ اقتصاد روسیه است.

کسرا اعرابی در پایان گفته است که مناسبات میان ایران و روسیه چنان تعمیق یافته که پوتین می‌تواند در حمایت از حکومت ایران برای سرکوب معترضان این کشور نیروی نظامی به ایران گسیل دارد.
اردلان June 8, 2023 11:17 PM

کشورهای غربی بویژه آمریکا، کانادا و اروپا ۴۴ سال با رژیم عسلامی دوستی و مماشات داشته اند
آنان طی این مدت با ژست مخالفت گیری به دروغ با جمهوری عسلامی روی آورند تا اینگونه سبب فریب مردم اسیر و فراری از ایران بشوند
مردم ایران باید باور داشته باشند که در این کارزار تنها و بدون حامی بوده و هستند
اگر مردم هرچه زودتر به فکر برای ادامه انقلاب و آزادی کشور نباشند بطور حتم با گذشت زمان و قدرت گرفتن ماشین سرکوب رژیم وابسته ملاها دیگر امکان بازپس گیری ایران وجود نخواهد داشت

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: