آدرس پست الکترونيک [email protected]

چهارشنبه، 24 خرداد ماه 1402 = 14-06 2023

کنگره آمریکا قانون ویژه‌ای برای "توافقات ابراهیم" تصویب کرد

براساس این لایحه قرار است پست نماینده ویژه برای توافق‌های عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل موسوم به «توافقات ابراهیم» در وزارت خارجه آمریکا ایجاد شود.

این لایحه از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد «ادغام منطقه‌ای اسرائیل» را در اولویت قرار دهد.

براساس این لایحه، نماینده‌ای که توسط رئیس جمهور منصوب شود، توسط سنا تأیید شده و مستقیماً به وزیر امور خارجه گزارش می‌دهد. او وظیفه دارد از طرف دولت ایالات متحده با سفرای منطقه‌ای، سازمان‌های غیردولتی و سایر ذینفعان برای ترویج و گسترش دامنه توافق‌های عادی سازی روابط هماهنگی ایجاد کند.

این لایحه به شکل دو حزبی توسط جمهوری خواهان و تحت نظارت ریچی تورس، نماینده دموکرات از ایالت نیویورک و مایک لولر جمهوری خواه از همین ایالت ارائه شد.

این لایحه با ۴۱۳ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و هشت رای ممتنع به تصویب رسید. ۱۳ نماینده دموکرات به این لایحه رای مخالف دادند که مدام از رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها و همچنین شکست فرضی دولت بایدن در پاسخگویی اسرائیل انتقاد می‌کنند.

هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته بود: به زودی پست جدیدی برای تقویت دیپلماسی و تعامل خود با دولت‌ها، بخش خصوصی و سازمان‌های غیردولتی ایجاد خواهیم کرد که همگی در جهت ایجاد منطقه‌ای صلح‌آمیزتر است تا یک پیشرفت تاریخی برای تعمیق و گسترش توافق ابراهیم حاصل شود.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: