آدرس پست الکترونيک [email protected]

آدينه، 16 تیر ماه 1402 = 07-07 2023

شورای امنیت؛ چرا غرب شمشیرش را علیه رژیم ایران از رو بست؟

عدم احیای قرارداد برجام و به نتیجه نرسیدن مذاکرات مرتبط با آن و همچنین بحران اوکراین و طرح این موضوع که رژیم ایران سلاح در اختیار روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین قرار داده و تبعات ناشی از بحران اوکراین برای غرب بویژه اروپا در ماه های قبل از شروع اعتراضات در ایران باعث شده بود که روابط جمهوری اسلامی و غرب تیره تر شود و این روابط با وقوع اعتراضات در ایران و نوع موضع گیری مقامات غربی در ارتباط با این تحولات، باعث شد که مناسبات نه تنها به تیرگی کامل بینجامد بلکه تنش و بگو ومگوهای رسانه ای بین آنها در حد بی‌سابقه ای افزایش پیدا کند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه به تندی از برنامه موشکی جمهوری اسلامی و همکاری تسلیحاتی آن با روسیه، از جمله کاربرد پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین انتقاد کرده‌اند. در جلسه پنجشنبه شورای امنیت که برای بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار شده بود، این سه قدرت غربی، فعالیت‌های مطرح شده را مغایر این قطعنامه دانستند و خواستار بررسی آن به وسیله دبیرکل سازمان ملل شدند. همزمان، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام خواستار ادامه تحریم‌های موشکی ایران پس از تاریخ انقضای آن به رغم نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی شده‌اند.

نماینده آمریکا در این جلسه گفت: شورای امنیت می‌بایست در محکوم نمودن این فعالیت واضح و متحد باشد. وقتی ایران مکرراً با شورای امنیت بدون هیچ عواقبی سرپیچی می‌کند، اعتبار پایه‌ ای خود شورا را نادیده می‌گیرد.

همزمان بریتانیا ۱۳ مقام و نهاد دیگر جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. وزیر امور خارجه بریتانیا گفت رژیم ایران مردم خود را سرکوب می‌کند، در خونریزی‌ها در اوکراین و خاورمیانه مشارکت دارد و در خاک بریتانیا تهدید به کشتن و آدم‌ربایی می‌کند.

این مقام ارشد انگلیسی در گفتگو با العربیه گفت: رژیم ایران از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون ۱۶ تلاش برای آدم‌ربایی یا قتل اشخاص حاضر در انگلیس انجام داده است. وی همچنین گفت: قرارگیری نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی گزینه‌ای است که لندن همیشه آن را مورد ملاحظه قرار می‌دهد.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته: مذاکراتی میان تهران و سه کشور اروپایی در جریان است تا طرفین بتوانند با عبور از سوتفاهم‌ها روابط بهتری در مسیر تعامل و همکاری با یکدیگر برقرار سازند.

ظهارات امیرعبداللهیان در حالی در گفتگو با یک شبکه چینی مطرح می‌شود که سه کشور اروپایی پنجشنبه شب در یک بیانیه تند به شدت از اقدامات رژیم ایران انتقاد و فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی را مغایر با قطعانه ۲۲۳۱ سازمان ملل دانستند.

یورونیوز گفت: برخلاف اظهارات خوشبینانه امیرعبداللهیان اظهارات کشورهای غربی در نشست شورای امنیت و همچنین بیانیه مشترکی که تروئیکای اروپایی در این خصوص درباره برنامه هسته‌ای، موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی منتشر کردند نشان می‌دهد طرفین برداشت‌های متفاوتی از مناسبات فیمابین دارند.
اردلان July 7, 2023 09:02 AM

به باور من این جنگ زرگری اخیر میان رژیم دستنشانده آخوندی و شورای امنیت نیز چون دوران ریاست البرادعی در سازمان ملل بخاطر سرگرم ساختن مردم و از بیم آغاز مرحله بعدی قیام مردم ایران طراحی و به اجرا گذاشته شده زیرا باور آن برای من بسیار مشکل شده
من آرزو دارم که در اینباره اشتباه کرده باشم

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: