آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 12 مرداد ماه 1402 = 03-08 2023

کارشناس: به دلیل ناتوانی در تولید مکفی برق کشور را تعطیل کرده‌اند

در حالی که دولت رئیسی علت تعطیلی دو روزۀ کشور را "گرمای بی سابقه" اعلام کرده، حمیدرضا صالحی کارشناس ارشد صنعت برق و فعال صنفی در این حوزه به "انصاف نیوز" گفته است که عدم تناسب میان مصرف و تولید برق باعث تعطیلی کشور شده است.

او گفته است امسال در اوج مصرف به ٧٣ هزار مگاوات برق نیاز داشتیم، در حالی که توان تولید کشور حدود ٦٠ تا ٦١ هزار مگاوات است. وی سپس افزوده است که این ناترازی میان نیاز و توان تولید برق نه با تعطیل کردن کشور (که در اصل به معنای تعطیل کردن صنایع و تولید کشور است) بلکه با سرمایه‌گذاری در صنعت برق به ویژه از سوی بخش خصوصی برطرف می شود.

او گفته است که در این بین گرما هم به صنعت برق فشار می آورد و حکومت به جای جستجوی راه حل اساسی موتور کشور را خاموش کرده است. حمیدرضا صالحی سپس افزوده است که مشابه مشکل صنعت برق در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی هم وجود دارد.

این کارشناس ارشد صنعت برق در ایران در ادامۀ توضیحات خود افزوده است که در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری کافی در صنعت برق انجام نشده که دلیلش کاهش درآمدهای نفتی دولت بوده و به همین خاطر توسعۀ صنعت برق در فهرست طرح های عمرانی قرار نگرفته است.

به گفتۀ حمیدرضا صالحی، اتفاقی که افتاده این است که دولت نه برای افزایش تولید برق رأساً سرمایه‌گذاری کرده و نه به بخش خصوصی اجازه داده در این صنعت سرمایه‌گذاری کند. او با استناد به آمار افزوده است که به دلیل نبود برق هر سال بین شش تا هفت میلیارد دلار از تولید ثروت در ایران کاسته می‌شود.

به گزارش رادیو فرانسه، با این حال، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که در صورت نیاز تعطیلی دو روزۀ کشور باز هم تکرار خواهد شد.
کیوان August 4, 2023 05:19 AM

فکرمیکنم یارو مرده یا سکته زده و اینها تعطیل کردن تهران خالی بشه تا سنگهاشان را با هم وابکنن و یک پارچه اقدام کنن

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: