آدرس پست الکترونيک [email protected]

یکشنبه، 12 آذر ماه 1402 = 03-12 2023

جوان جهادگرای فرانسوی ایرانی‌تبار که در پاریس جنایت آفرید کیست؟

افشای هویت عامل حمله مرگبار در پاریس؛ «آرمان رجب‌پور میاندوآب» کیست؟

به گزارش یورونیوز، مقامات فرانسه اعلام کردند که مظنون دارای اختلالات روانی جدی بوده و به پلیس گفته است که از مرگ مسلمانان در سراسر جهان از جمله در غزه و افغانستان ناراحت است.

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه شامگاه شنبه خبر داد که در پی حمله یک مرد به گردشگران در نزدیکی برج ایفل در مرکز پاریس، یک نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

آقای دارمنن به خبرنگاران گفت که پلیس به سرعت وارد عمل می‌شود و مرد ۲۶ ساله فرانسوی را با استفاده از تپانچه برقی (شوکر الکتریکی) دستگیر می‌کند.

وزیر کشور فرانسه افزود که این مظنون در سال ۲۰۱۶ نیز به دلیل برنامه‌ریزی برای انجام یک حمله، به چهار سال زندان محکوم شده بود. از آن زمان به بعد، فرد مهاجم به دلیل ارتباط با اسلامگرایان افراطی از نظر سرویس‌های امنیتی فرانسه در زمره افراد تحت نظر قرار داشت و نشانه‌هایی از اختلالات روانی در او مشهود بود.

حمله چگونه انجام شد؟

داستان از این قرار بود که حوالی ساعت ۸ شب به وقت محلی، مرد مهاجم با چاقو به یک زوج گردشگر در خیابان «گرِنِل» در حاشیه رودخانه «سِن» و در چند قدمی برج ایفل حمله کرد و یک تبعه آلمانی را به قتل رساند. همسر این تبعه آلمانی آسیب نمی‌بیند.

در ادامه، پلیس فرد مهاجم را تعقیب می‌کند ولی قبل از دستگیری، او باز هم موفق می‌شود با چکش به دو نفر دیگر حمله‌ور شود.

وزیر کشور فرانسه خاطرنشان کرد که فرد مظنون فریاد «الله اکبر» سر می‌داده و به پلیس گفته است که از این که «مسلمانان زیادی در افغانستان و فلسطین می میرند» ناراحت است.

«آرمان رجب‌پور میاندوآب» کیست؟

روزنامه فرانسوی فیگارو، به نقل از یک مقام پلیس اعلام کرد که فرد مهاجم، آرمان رجب‌پور میاندوآب نام دارد که در سال ۱۹۹۷ از پدر و مادری ایرانی در فرانسه به دنیا آمده است.

به نوشته فیگارو، مهاجم فرانسوی ایرانی‌الاصل با خانواده خود در منطقه اسون واقع در جنوب پاریس زندگی می‌کرده است.

وزیر کشور فرانسه که شنبه شب در محل حمله حاضر شده بود، به خبرنگاران گفت: ««او به دلیل مشکلات روانی و عصبی تحت درمان بود.»

در هین حال، وسیم نصر، خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانسه۲۴، با انتشار مجموعه پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، گزارش داد که آقای رجب‌پور پیش از مبادرت به حمله مسلحانه با انتشار ویدیوی یک دقیقه و ۵۹ ثانیه‌ای حمایت خود را از داعش اعلام کرده و با خلیفه این گروه افراط‌گرای مذهبی بیعت کرده بود.

مسئولیت تحقیق در خصوص این پرونده به حوزه دادستانی مبارزه با تروریسم فرانسه ارجاع شد.

امانوئل ماکرون، رئیس حمهوری فرانسه در توئیتی به این حادثه واکنش نشان داد و آن را «تروریستی» خواند. وی نوشت: «به خانواده و عزیزان این شهروند آلمانی که در جریان حمله تروریستی پاریس جان باخت تسلیت می‌گویم و صمیمانه به افرادی که در حال حاضر مجروح و تحت مراقبت هستند فکر می‌کنم.»

Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: