آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 29 فروردین ماه 1397 = 18-04 2018

اروپا؛ آغاز دور نهایی قمار روی برجام

منصور امان

آنچه که در نشست روز دوشنبه اتحادیه اُروپا در لوکزامبورگ گذشت، تکرار یک رویکرد شناخته شده تاجران اُروپایی در برابر مُشتریان ایرانی بود. از این رو همچنان می توان گفت باوجود هیاهو گرد "حفظ برجام" و انزجار از حمله شیمیایی در سوریه، از اُروپا خبر جدیدی به گوش نمی رسد.

اتحادیه اُروپا می گوید که نشست آن پیرامون چگونگی رویکرد به ماجراجوییهای موشکی و منطقه ای رژیم مُلاها نتیجه ای در بر نداشته است. منابع نزدیک به این اتحادیه اطلاع داده اند که مُخالفت اُتریش و ایتالیا با برقراری تحریمهای جدید علت ناکامی یاد شده بوده است. با این حال، شرکت کنندگان نشست لوکزامبورگ بر حفظ مُعامله هسته ای با حاکمان ایران تاکید کرده اند.

اندکی شناخت از مکانیزم تصمیم گیری در اتحادیه اُروپا و هیرارشی آن، ادعای نرسیدن به توافُق به دلیل مُقاومت ایتالیا و اُتریش را باور ناپذیر می سازد. دو کشور مزبور چه از نظر سیاسی و چه اقتصادی در ردیف اعضای سبُک وزن این اتحادیه قرار دارند و نُفوذ آنان هرگز بدان میزان نبوده که مانع اعمال اراده قُطبهای سیاسی و اقتصادی اُروپا گردد.

از این رو چنین می نماید که بهانه مزبور بیشتر تاکتیکی از جانب اُروپا با نگاه به مُذاکرات در پیش با آمریکا برای حفظ "برجام" باشد که در اواخر ماه میلادی جاری (اوایل اُردیبهشت ماه) برگُزار خواهد شد. گُفتُگوهای مزبور برای تصمیم آمریکا پیرامون باقی ماندن در "برجام" تعیین کننده انگاشته می شود.

فاکت این است که خانُم مرکل و آقای ماکرون با داشتن برگ مُخالفت اتحادیه اُروپا در کوله بار، امکان چانه زنی بیشتری برای مُلایم کردن رویکرد آمریکا از یکطرف و تامین منافع خود از طرف دیگر خواهند داشت.

در همین حال این بلوف سیاسی می تواند به عقب نیز کمانه کند و آقای ترامپ را در کنار کشیدن از "برجام" مُصر سازد. بدون آن نیز مشاوران ارشد وی تاکید دارند که "اصلاح برجام" از طریق مُذاکره با اُروپا مُمکن نیست. در هر صورت زمان درازی نباید برای ارزیابی تاثیر این تاکتیک به انتظار نشست. دیرترین هنگام برای این کار ۱۲ می/ ۲۲ اردیبهشت است؛ زمانی که آقای ترامپ تصمیم آمریکا را اعلام می کند.

تصمیم نشست لوکزامبورگ را فقط در سطح یک تاکتیک و نه خط نهایی باید جدی گرفت. بین آنچه که رهبران اتحادیه اُروپا امروز می گویند و آنچه که به دُنبال آنند، هنوز شکافی به پهنای حفظ یا شکست "برجام" وجود دارد.

*****

گفتگوی برجامی اروپا و آمریکا به کجا رسید؟

اروپایی‌ها درباره برنامه موشکی و بازرسی‌ها از سایت‌های رژیم ایران با آمریکایی‌ها به توافق نزدیک شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکایی و مشاوران بیرونی دولت ترامپ که در جریان گفت‌وگو‌ها هستند نوشته مذاکره‌کنندگان برای بار چهارم در هفته گذشته دیدار کردند و پیشرفت‌هایی داشتند، اما نتوانستند درباره همه مسائل توافق کنند. این مسئله به گفته منابع این خبرگزاری، سرنوشت توافق هسته‌ای را در دستان ماکرون و مرکل قرار خواهد داد. ماکرون و مرکل به ترتیب در ۲۴ و ۲۷ آوریل به واشینگتن سفر خواهند کرد.

مایک پومپئو، رئیس سازمان سیا و نامزد وزارت خارجه، پنج‌شنبه گذشته به قانونگذاران گفت: " این برای آن‌ها مهم است و هنگامی که آن‌ها در روز‌های آینده به اینجا، ایالات متحده، بیایند، می‌دانم که نگرانی‌هایشان را مطرح خواهند کرد. "

یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته طرف‌ها درباره موشک‌ها و بازرسی‌ها "به توافق نزدیک شدند"، اما هنوز درباره همه مسایل به توافق نرسیده‌اند.

به گفته این مقامات، در یک جلسه جداگانه درباره فعالیت‌های حکومت ایران در منطقه، همچون حمایت از حزب الله، بشار اسد و حوثی‌های یمن، بحث‌وبررسی شد اما این جلسه بدون نتیجه پایان یافت.

منابع آسوشیتدپرس مدعی شدند که درباره برنامه موشکی و بازرسی‌ها توافق حاصل شد، اما جزئیاتی درباره اینکه دقیقا درباره چه چیزی توافق شد و اینکه آیا این توافق، ترامپ را راضی خواهد کرد یا خیر، چیزی نگفتند.

با توجه به اختلافات باقی‌مانده، مقامات امنیت ملی آمریکا، برنامه‌ریزی برای سناریو‌های متعدد "روز پس" از لغو برجام را بیشتر کرده‌اند.

این درحالیست که وزیر خارجه سابق انگلیس اخیرا در گفت‌وگویی تاکید کرد که لندن نتوانست رئیس‌جمهور آمریکا را برای ادامه برجام متقاعد کند.

به گزارش تسنیم، جک استراو با حضور در برنامه تلویزیونی «بدون مرز» گفت: اقدامات آمریکا روابط با ایران را دچار مشکل کرده و موجب نا امیدی در توسعه روابط اقتصادی میان ایران و اتحاد یه اروپا و انگلیس شده است .

وزیر خارجه سابق انگلیس در باره آینده برجام و تصمیم رئیس جمهور آمریکا نیز گفت: به طور قطع و یقین نمی‌توان گفت که چه بر سر برجام خواهد آمد چون شرایط بسیار ناپایدار و غیر قابل پیش‌بینی است. تا آنجایی که من اطلاع دارم دولت انگلیس تلاش‌های زیادی کرده تا آمریکا را ترغیب به انجام تعهداتش کند اما متاسفانه دولت ترامپ متقاعد نشده است.Iran March 13, 2018 02:15 PM

به به به ، چه خبر خوبی جیگرم خنک شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش- صبحی March 13, 2018 03:27 PM

بنظر میامد که آقای رکس تیلرسون بعنوان مدیرعامل قبلی یکی ازبزرگترین کمپانیهای نفتی بدلیل ملاحظاتی که حالا میتوان ازتوئیت آقای ترامپ استنتاج کرد، بنابردوستی و روابط نزدیکی که با ولادیمیر پوتین دردوران پیش ازتصدی وزارت خارج آمریکا داشتند، درزمینه برخورد با جمهوری اسلامی وفروریختن این نظام جهنمی بنا بهمین نزدیکی چندان رغبت خوبی ازخود نشان نمیداد وترامپ بعنوان کشتی بانی که سیاست دیگری درپیوند با جمهوری اسلامی اتخاذ نموده ازاین بابت آقای تیلرسون را کنارگذاشت تا فردی نزدیکتر به تفکرات سیاسی خودرا روانه وزارتخارجه آمریکا نماید آقای ترامپ خوب میداندبا نظامهائی ازجنس کره شمالی وجمهوری اسلامی سخن گفتن ملایم دیپلماتیک چندان کارساز نمیتواند باشد، وآقای تیلرسون هم شخصیتا" مرد این میدان نبود

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش آريايى March 13, 2018 05:08 PM

اميدوارم اين جابجايى خوش يمن باشه و با حمايت او از مبارزات مردم ايران به سرنگونى رژيم ضحاك منجر بشه

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو March 13, 2018 06:10 PM

برخلاف تصور این کابوسی نخواهد بود که حکومت ملایان شاملش شود و تنها موجب باج داادن هرچه بیشتر آخوندها به پوتین و واگذاری منابع و معادن ایران به روس ها و بسته بندی دلاری های نفتی بانک مرکزی و ارسال آن به دربارپوتین و بانک های اروپائی و سرمایه گذاری های آخوندزاده گان در اروپا و روسیه و چین و کره جنوبی و ترکیه خواهد شد - اقتصاد و مشاغل کذائی مردم ایران که برپایه واردات کالاها و اجناس همه شکل و فرم خارجی با پرداخت ارزمعتبرخارجی فروش ازفروش نفت استواراست خشکانیده خواهد شد - حکومت ترامپ برخلاف ادعاهای سیاسیون امریکا براندازی حکومت آخوندی استوارنبوده و نمی باشد وگرنه آنچه که امریکا درمحوکردن طلیبان هاو القاعده ها و داعشی ها انجام میدهند می توانستند در ایران هم انجام دهند- امریکا دراین تهدیذات فقط یک هدف دارد آنهم محافظت مرزهای اسرائیل است وبس !

گزارش یا اعتراض به این نظر


آتش و آرام March 13, 2018 06:18 PM

آفرین پرزیدنت ترامپ از شما بسیار راضی هستم همینگونه ادامه دهید، زیرا راه بسیار درستی را پیش گرفته اید

گزارش یا اعتراض به این نظر


علی March 13, 2018 06:28 PM

با این شاخ جدیدی که این بابا رو کرده اگر عظما جای نرمش رو نشون بده فکر نمیکنم چیزی ازش باقی بمونه

گزارش یا اعتراض به این نظر


jaleb March 13, 2018 06:28 PM

بسیار جالب در انتظار تجزیه ایران و بالا رفتن صعودی نرخ ارز و گرانی بیشتر و بیشتر باشیم آنها که فکر میکنند ترامپ دوست ملت ایران است فراموش نکنند که ورود ایرانی را از آغاز قدرت خود به به امریکا مانع شد ترامپ و ریس جدیدش ایران را سوریه دیگر خواهد کرد ملایان که جیبشان پر است و ملت توان خواهند داد

گزارش یا اعتراض به این نظر


!!!ooooooooops March 13, 2018 06:35 PM

ملا رژیم عزا عزا ست امروز روز عزاست امروز هاهاهاهاهاها

گزارش یا اعتراض به این نظر


حکومت نفرینی March 13, 2018 06:59 PM

حکومت نفرینی اسلامی ایران باید عزاداری علم کند با این خبر ۱) امریکا از برجام ننگین خارج میشود ۲) سپاه پاسداران را امریکا یک سازمان تروریست اعلام خواهد کرد منتظر هردوی این رخدادها باشید

گزارش یا اعتراض به این نظر


تیلرسون، قربانی جنگ تجارتی ترامپ!!! March 13, 2018 10:58 PM

زیر بار فشار اروپا، رکس تیلرسون با همکاری چند سناتور لیبرال و نمایندگان مجلس آمریکا، اخیرأ دست «دخالت مستقیم» در برکناری «مدیر رادیو فردا» داشت که با «نفوذ و کنترل اصلاح طلبان حکومتی» در این رسانه رادیو و تلویزیونی بسیار آشکار شده است سیاست خارجی ترامپ در قبال کره شمالی، خاورمیانه (بخصوص ایران، افغانستان، داعش) و شرق اروپا با سیاست های تیلرسون که خیلی نزدیک به اروپا و کارتل های چند ملیتی است در تضاد بود و با اقدام اخیر ترامپ که «اعلام جنگ تجارت» علیه تجارت فولاد در جهان بود و در واقع آغاز یک «سلسله جنگ های تجارتی در جهان» خواهد بود تیلرسون در واقع قربانی جدید جنگ تجارت جهانی ترامپ است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آتش و آرام March 14, 2018 12:19 AM

آقای پرزیدنت ترامپ
اگر شما پیوند اقتصادی آمریکا را با کشورهای میانجی ببرید، دومین ستاره را پیشکش شما میکنم

گزارش یا اعتراض به این نظر


مهران March 14, 2018 07:06 AM

عزا ،عزاست امروز خامنه اى ديوس ، تو مستراح ست امروز

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام March 14, 2018 09:28 PM

ما نسل سوخته باید انتقاممان را از این آخوندها و توله های بسیجیشان بگیریم مرگ بر خامنه ای مرگ بر بسیجی

گزارش یا اعتراض به این نظر


پاکسازی !!! March 14, 2018 09:44 PM

با افزایش ریسک رویارویی نظامی روسیه و آمریکا در سوریه که ممکن است دامنه آتش آن به اروپا و دریای بالتیک گسترش یابد و نقش حساس و حیاتی رکس تیلرسون در جلوگیری و خنثی کردن ازاحتمال این درگیری نظامی که ممکن است به یک درگیری جهانی تبدیل شود، بسیار آشکار بود با خروج رکس تیلرسون از صحنه سیاست ژئو پلتیک، دنیا یک قدم به فاجعه بزرگ جهانی نزدیک تر شده است عملیات نظامی آمریکا و ناتو در سوریه بزودی آغاز خواهد شد حمله نظامی أمریکا به عراق و شروع جنگ عراق در ۲۰ ماه مارچ ۲۰۰۳ (اول فروردین ۱۳۸۲) به وقوع پیوست تاریخ بشریت، همیشه تکرار گذشته هاست! !

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام March 15, 2018 02:07 AM

بزودی شاهد اعدام خامنه ای و همه ی دار و دسته ی اصلاح طلب و اصولگرا خواهیم بود درود بر پرزیدنت ترامپ کورش زمان ما

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش پ March 15, 2018 03:23 AM

با شروع کار مایک پمپئو و خروج آمریکا از برجام، اثرات پشتیتانی اروپا از رژیم ایران بخاطر منافع تجارتی شان از بین رفته و همینطور ضربه بزرگی به اقتصاد رژیم آخوندها وارد میشود ولی این تنها باعث سقوط رژیم نمیشود، تغیر رژیم بعهده مردم است که با تظاهرات چند میلیونی رژیم را سرنگون کنند، حتا اگر کار به حمله نظامی آمریکا به مراکز سپاه پاسداران بکشد بنابراین تضعیف جمهوری اسلامی توسط سیاست جدید آمریکا ولی تغیر رژیم باید بدست مردم ایران باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


پیشگو March 25, 2018 10:06 PM

حکومت اسلامی را دمکرتها آوردند جمهوری خواهان میبرند مرگ آن با سقوط آخوندها اغاز میشود و طی ۵ سال اثری از این سکت آلوده نمی ماند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام March 25, 2018 10:30 PM

اردلان April 7, 2018 07:14 PM

اجرای برجام ۲ توسط سران نوکرزاده رژیم با کش و قوس یا در دقیقه ۹۰ این بازی کثیف انجام خواهد شد و یا با مهلت گیری یک هفته ای و یابیشتر از سوی اربابان اروپایی به وقت اضافه کشیده خواهد شد! اما روشن است با چنین صف آرایی هوشمندانه، جدی و بسیار قدرتمند همچنین جالب توجه تیم جدید پرزیدنت ترامپ در این زورآزمایی دیپلماتیکی در آخر این ماجرا برنده بی چون و چرای این میدان خواهند بود! ناگفته نماند بازندگان اصلی برجام یعنی همه سران جنایتکار حکومت از خامنه ایی گرفته تا دیگران پیش از ترک این میدان مسابقه میبایست با انجام سه دور افتخار به دور زمین همراه با گردن آویز آفتابه و با ابراز غلط کردن و خوردن وارد مرحله بعدی یعنی برجام ۳ با اعمال شاقه خواهند شد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام April 7, 2018 08:39 PM

وقتشه وقتشه رفتن وقتشه

گزارش یا اعتراض به این نظر


Payam April 7, 2018 11:17 PM

عزا ،عزاست امروز خامنه اى ديوس ، تو مستراح ست امروز

گزارش یا اعتراض به این نظر


مهری/ من یک براندازم April 8, 2018 01:04 PM

پیام،
شاید مناسبتر باشد بخوانیم
بهار، بهاره امروز ــــ خامنه ای دیّوس، تو مستراحه امروز
آخر در چاه تعفنات بودن خامنه ای مردمکش، روز شادی است نه "عزا"

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی April 9, 2018 11:50 AM

سخنان روحانی نشان میدهد وتائید میکند که سخنان رئیس موساد درزمینه تلاش ملایان وعناصرتبهکارآن صد درصد درست است رئیس موساد اعلام کرده بود اطمینان قاطع داریم که جمهوری اسلامی بدنبال سلاح هسته ای است وترامپ از همان روز اول که درمیدان مبارزات انتخاباتی بود، با صراحت، وبدرستی میدانست که جمهوری اسلامی یک مار بس خطرناک است وبهیچ روی قابل اعتماد نیست وبرجام یک جعبه بود برای پنهان کردن این مار خوش خط وخال درود بر ترامپ درود بر همه آنانیکه جمهوری اسلامی را از منظر تاریخی شناخته اند ومعتقد به له کردن سر این مار میباشند

گزارش یا اعتراض به این نظر


arzhang April 9, 2018 11:58 AM

نمیدونم چرا اخوندها دلشان برای امریکا میسوزد که با امدن ترامپ که گفت برجام یک قرارداد بسیار بدی بود چون فقط خامنه ای را پولدار کرده و دنیا را بدبخت اخوندا به امریکاییها توصیه و نصیحت میکنند که از برجام خارج نشو که پشیمان میشی منزوی میشی و به ضررتوهست که اگر این حرف انها حقیقت داشت اخوندا باید خوشحال باشند و جشن بگیرند ولی در قرارداد امده که هرکدام از کشور ۱+۵ ازادند از برجام خارج بشوند و هیج تنبیه ایی حاصل انها نمیشود ولی اگر ایران به هر شگل یا بهانه از برجام خارج بشود تمام تحریمهای سازمان ملل و احتمال تحریم بیشتر کردن ایران از نوع شروع میشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


جهان April 9, 2018 04:22 PM

دستور زدن سر مار صادر شده است دست و پا زدن و پاچه خواری دیگه اثر نداره یکبار برای همیشه

گزارش یا اعتراض به این نظر


پیشگو April 18, 2018 06:18 PM

آینده ایران ترامپ شریک نفت ایران است
امریکا باید بداند ایتالیا به امریکا و جهان خیانت کرده سالها است که ادامه میدهد
۱۳۵۷ ایتالیا یی ها ایران ترک نکردند و طرح بندر سازی بندر عباس یک هفته
تعطیل نشد ایتالی ایران را نابود کرد و حامی تروریست در جهان است
حکومت ایتالیا زالو و بی ریشه است و آینده ایران برای تصویه این حساب هزینه میگذاریم که شاید مردم محترم ایتالیا از دست اختاپوس مافیا که دولت و حکومت را بلعیده آزاد شوند بهتر است مافیا به فکر آینده باشند که گرفتار میشوند
معجزه در میلان فیلم نبود تاریخ ایتالیا بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  40655 بازدید |


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.